Ocena jakości powietrza

Ocenę jakości powietrza dokonuje się w oparciu o pomiary wykonywane w sposób ciągły (manualne lub automatyczne) lub okresowy, a także z wykorzystaniem metod matematycznych, w tym modelowania matematycznego. Ocenę poziomu substancji w powietrzu oraz ich zmian dokonuje się w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Uzyskane dane dotyczące stężeń porównuje się z tzw. poziomami odniesienia, które stanowią standardy jakości powietrza.

Corocznie w Polsce dokonywana jest ocena jakości powietrza pod kątem jego zanieczyszczenia 12 substancjami: dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu, tlenkiem węgla, benzenem i ozonem, pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 oraz zanieczyszczeniami oznaczanymi w pyle PM10: ołowiem, arsenem, kadmem, niklem i benzo(a)pirenem. Ze względu na ochronę roślin ocenie podlegają 3 substancje: dwutlenek siarki (SO2), tlenki azotu (NOx) i ozon (O3).

Ocena jakości powietrza jest prowadzona wg kryteriów określonych w dyrektywach: Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 roku w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy, dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/107/WE z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie arsenu, kadmu, niklu, rtęci i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w otaczającym powietrzu.

Celem przeprowadzanej oceny jakości powietrza jest uzyskanie informacji o stężeniach zanieczyszczeń na określonym obszarze, w tzw. strefach, w zakresie umożliwiającym dokonanie klasyfikacji stref, według określonych kryteriów (w odniesieniu do poziomu dopuszczalnego substancji, poziomu docelowego, poziomu celu długoterminowego), których wartości zostały określone w RMŚ z 2012 w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz.U. z 2012 r. poz. 1031) oraz Dyrektywach 2008/50/WE i 2004/107/WE.

    1. Dla dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6), pyłu PM10, pyłu PM2,5 i ołowiu (Pb) w pyle PM10 określone są poziomy dopuszczalne. Poziomy dopuszczalne są określone pod kątem ochrony zdrowia ludzi i ochrony roślin, są standardem jakości powietrza, a ich niedotrzymanie skutkuje koniecznością przygotowania i wdrożenia programów naprawczych.

    2. Dla ozonu (O3), pyłu drobny PM2,5, metali ciężkich: arsenu (As), niklu (Ni), kadmu (Cd) oraz benzo(a)pirenu określony jest poziom docelowy, określony pod kątem ochrony zdrowia ludzi i ochrony roślin.

    3. Dla ozonu (O3) określone są poziomy celu długoterminowego, określony pod kątem ochrony zdrowia ludzi i ochrony roślin.


Oprac. A. Drzeniecka-Osiadacz