Emisja zanieczyszczeń

Emisja zanieczyszczeń określa masę substancji wprowadzanej bezpośrednio do środowiska zarówno ze źródeł naturalnych (np. w wyniku wybuchu wulkanów, erozji powierzchni ziemi itp.), jak i ze źródeł antropogenicznych (procesy spalania paliw, przemysł, rolnictwo). Ze względu na sposób wprowadzanie zanieczyszczeń do środowiska źródła emisji dzieli się na zorganizowane (np. kominy) oraz niezorganizowane (np. magazynowanie materiałów sypkich na hałdach). Be względu na charakter emisji ilość substancji wprowadzanych do środowiska określana jest w jednostkach wagowych w określonym czasie: g/h, g/s, kg/h, kg/rok.

Ilość substancji wprowadzanych do środowiska oraz zmienność emisji w czasie dla danego emitora, a także rozmieszczenie przestrzenne emitorów wpływają w istotny sposób na jakość powietrza na danym obszarze.

W Polsce głównym źródłem emisji są procesy spalania paliw, a podstawowym nośnikiem energii pierwotnej w gospodarce narodowej jest węgiel kamienny. Ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska zależy od procesu technologicznego, natomiast skład smugi zanieczyszczeń uzależnione jest od stosowanego paliwa (Tab. 1)


Tab. 1. Rodzaje zanieczyszczeń emitowane podczas spalania paliw (za Janka, 2014)


Emisja zanieczyszczeń może być wyznaczana z wykorzystaniem kilku różnych metod obliczeniowych:

  • wykorzystujących wyniki pomiarów (dla źródeł zorganizowanych, dla których istnieje obowiązek prowadzenia pomiarów, Dz.U. z 2014 poz. 1542):
    1. ciągłych (np. dla instalacji energetycznego spalania paliw o łącznej nominalnej mocy ≥ 100 MW)
    2. okresowych
  • na podstawie bilansu substancji wykorzystywanych w procesach
  • na podstawie wskaźników emisyjnych

Metoda wskaźnikowa wykorzystuje wartości wskaźników unosu lub emisji określonych dla konkretnego zanieczyszczenia , a także rodzaju instalacji, np. rodzaju i mocy użytkowanego kotła. Metoda ta jest przede wszystkim stosowana do wyznaczania emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych powstających podczas spalania paliw stałych (węgiel, koks, drewno), ciekłych (olej opałowy, napędowy) lub gazowych (gaz ziemny, koksowniczy, LPG). Wskaźniki te pozwalają oszacować ile zanieczyszczeń emitowanych jest z danego urządzenia z jednostkowej masy lub objętości stosowanego paliwa.


Oprac. A. Drzeniecka-Osiadacz